Komíni

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Excel

 Excel 4. část - časovač

Po dlouhé době pokračuji v amatérském pronikání do tajů excelovských maker. Mezitím jsem přešel na Office 2007, kde je potřeba přes tlačítko Office zobrazit kartu vývojář. Bohužel Microsoft trochu osekal možnosti při nahrávání maker - žádné úkony s grafickými objekty se při záznamu makra v 2007 neukládají. Příkazy však stále fungují; bohužel se tím trochu komplikuje hledání příslušných příkazů. Naštěstí pro potřeby této lekce jsme si všechny příkazy našli v minulých lekcích.

Read more...
 

Excel 3. část - pohyb objektu

V dnešní lekci si ukážeme, jak lze excel trochu rozpohybovat. Nakreslíme kuličku a budeme ji pomocí kláves posunovat po listu.

Začneme nakreslením kuličky. Podržením Shift při kreslení zajistíme, že se nakreslí kružnice. Aby vznikl dojem stínování, můžeme použít na výplň - Vzhled výplně -> Přechod. Pokud klikneme na kuličku, objeví se v poli názvů něco jako elipsa 1. Pokud do tohoto pole vstoupíme, lze jej přepsat a pod tímto jménem potom odkazovat v kódu. Já jsem zvolil jméno mic.

Read more...
 

Excel 2. část makra - spouštění

V tomto díle se podíváme, jak lze makra spouštět. V zásadě existují 4 možnosti:

  • výběr makra ze seznamu maker
  • klávesová zkratka
  • tlačítko na panelu nástrojů
  • tlačítko umístěné do sešitu
Read more...
 

Excel 1. část makra - úvod

V tomto článku si ukážeme, jak se makro zaznamenává a jak jej lze upravovat.

Nejdřív bychom si měli říci, k čemu jsou makra dobrá. Primárně slouží k opakovanému provádění posloupnosti několika operací. Například pokud často zpracovávám stejný druh dat stejným způsobem, lze toto provést kliknutím na jedno tlačítko, popř. jednou klávesovou zkratkou. Při využití dalších možností jazyka VBA lze provádět i složitější operace - odesílání e-mailu na adresy z listu, provádět dynamické animace, vytvářet hry,...

Read more...
 

Excel makra - motivace

Během své učitelské praxe a i v současném zaměstnání jsem hojně využíval schopností tabulkového editoru excel. V tomto článku naleznete pár ukázek, co vše excel dokáže. S využitím maker a programování ve VBA lze v excelu vytvořit prakticky cokoli.

Read more...